اثر مرکب

اثر مرکب

چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟

چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟

تحلیل یک زندگی ؛ تفسیر مفصل و نقطه به نقطه سند بیمه زندگی (عمر و تامین آتیه)

نویسنده / مولف: 
مجموعه موج چهارم
تعداد صفحه: 
۱۲۰
قطع کتاب: 
رقعی
سال انتشار : 
۱۳۹۸۷
ریال,۲۵۰,۰۰۰

وضعیت: موجود

-+

امروزه در تمام کشور‌های توسعه یافته و پیش رفته که از رفاه اجتماعی بالاتری نسبت به سایر کشورها برخوردارند نفوذ بیمه‌های زندگی کاملا مشهود می‌باشد. طبق آمار جهانی این کشور‌ها در کنار تمام راهکارها ی سیاسی و اقتصادی در جهت ایجاد رفاه برای شهروندان خویش، نگاه ویژه‌ای به این نوع بیمه‌نامه دارند.

یکی از معضلات دولت‌ها در کنترل آمار بیکاری، فقر، بازنشستگی و... نداشتن منابع مالی کافی می‌باشد، به همین دلیل در کشور‌های توسعه یافته یکی از راه حل‌های کار آمد توجه به داشتن طرح بیمه زندگی از همان بدو تولد است، به طوری که در برخی از کشورها، به خاطر اهمیت و ارزش این طرح برای دولت و مردم، داشتن این بیمه‌نامه به صورت اجباری درآمده است. چرا که در این بیمه‌نامه ذخیره مالی قابل توجهی که در اختیار بیمه‌گذار به خصوص جوانان قرار می‌گیرد، آنها را ترقیب به خود اشتغالی کرده و طبیعتا بار مسئولیت دولت‌ها را در قبال ایجاد اشتغال برای جوانان کاهش می‌دهد.

علاوه بر منافعی که این طرح برای دولت‌ها دارد، به دلیل داشتن مزایای بی‌شمار برای اقشار جامعه و کمک به بالا رفتن رفاه عمومی، با کمترین هزینه ممکن، این طرح تبدیل به پر طرفدارترین طرح بیمه‌ای در کشور‌هایی مانند کانادا و ژاپن شده است بطوریکه هر شهروند به طور متوسط دارای پنج بیمه‌نامه زندگی می‌باشد.

تصور کنید در کشور عزیزمان ایران، بطور مثال از سی سال پیش این طرح ارزشمند توسط بیمه مرکزی و نهادهای ذیربط فرهنگ‌سازی می‌شد، بی‌شک امروز ما در جامعه با خیل عظیم جوانان تحصیل‌کرده و بیکار مواجه نبودیم.

در حالی که بسیاری از این جوانان اگر سرمایه اولیه لازم جهت ایجاد شغلی متناسب با تحصیلات خویش را داشتند، علاوه بر اینکه متوسل به دولت جهت داشتن شغلی مناسب نبودند، چه بسا که خود تبدیل به یک کارآفرین در جامعه نیز می‌شدند.

یکی دیگر از مشکلات جوامعی مانند ایران، هزینه‌های بالای درمان و همچنین خرید بیمه‌نامه‌های مختلف جهت پوشش دادن ریسک‌های مختلف زندگی مانند حوادث، هزینه‌های بیمارستانی، از کار افتادگی و... می‌باشد.

طرح‌هایی مانند بیمه زندگی، این قابلیت را دارند که علاوه برایجاد ذخیره مالی تمام ریسک‌های گفته شده را نیز تحت پوشش قرار دهد. بنا براین می‌توان نتیجه گرفت که این طرح در کشور‌هایی مانند ایران ارزشی بیش از یک بیمه‌نامه اختیاری داشته و می‌توان گفت: این طرح در ایران یک نیاز است، نه یک بیمه‌نامه!

یکی از کارکردهای بیمه زندگی، جمع آوری سرمایه خرد سرگردان از سطح جامعه و وارد کردن به چرخه اقتصاد کشور می‌باشد. این سرمایه‌های خرد با ورود به پروژه‌های بزرگ اقتصادی باعث رونق اقتصاد و به تبع آن افزایش رفاه عمومی می‌شود.

متاسفانه بر اساس آمارهای رسمی ضریب نفوذ این نوع بیمه‌نامه در ایران، به دلیل نبود مشاوران و کارشناسان تخصصی بیمه زندگی بسیار پایین می‌باشد. ما درمجموعه موج چهارم بار این وظیفه را به دوش خود احساس نمودیم و برآن شدیم هرچند قدمی کوچک در جهت افزایش ارتقاء سطح علمی و عملی نمایندگان فروش بیمه زندگی در صنعت بیمه کشور برداریم.

سخنی با نمایندگان عزیز

یکی از عمده‌ترین دلایل عدم موفقیت نمایندگان در فروش بیمه عمر و تأمین آتیه نداشتن اطلاعات کافی نسبت به عناصر و جزئیات سند بیمه‌نامه و الحاقیه‌های مربوطه می‌باشد به همین خاطر برآن شدیم تا تحلیل کامل یک بیمه‌نامه را از شروع تا پایان به طور مفصل برای شما نمایندگان و بیمه‌گذاران محترم تشریح نماییم. البته باید این نکته را در نظر داشت که قالب کلی سند بیمه‌نامه عمر و تأمین آتیه (زندگی) در تمام شرکت‌های بیمه تقریبا یکسان می‌باشد؛ چرا که این بیمه‌نامه طبق قوانین و مقررات شورای عالی بیمه و تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته و شرکت‌های بیمه بر اساس قوانین مندرج در بیمه مرکزی نسبت به صدور بیمه‌نامه اقدام می‌نمایند.

بنابراین مطالب این کتاب برای نمایندگان و بیمه‌گذاران همه شرکت‌های بیمه‌ای تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران قابل استفاده می‌باشد.

لذا ما در مجموعه موج چهارم سند بیمه‌نامه عمر و تأمین آتیه (زندگی) شرکت بیمه پاسارگاد را به عنوان نمونه مورد تحلیل و آنالیز قرارداده و در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

در این کتاب ما بر اساس تجربیات خود در زمینه فروش مستقیم بیمه زندگی و ارتباط با مشتریان در اقشار مختلف جامعه به این نتیجه رسیدیم که برخلاف خیلی از کالاها و خدمات در زمینه بیمه زندگی فروش پایان راه نیست بلکه آغاز یک تعهد است و مسیر اصلی در فرایند فروش بیمه عمر و تأمین آتیه مسیری است به نام فروش پایدار، چرا که طرح بیمه زندگی، خدمات یک روزه نیست و مشتری قرار است طی سالهای زیاد از خدمات این بیمه‌نامه استفاده کند.

بنابراین، این تصور کاملاً اشتباه است که مشاوره‌ای که ما به مشتری ارائه داده‌ایم و اتفاقاً منجر به فروش هم شده است، اولین و آخرین مشاوره به مشتری خواهد بود و ما باید به یاد داشته باشیم که در طول مدت قرارداد بیمه، مشتری ما بارها و بارها برای رسیدن به این مهم (فروش پایدار)، باید توسط نماینده مشاوره شود.

به این دلیل که مشتری ما در زمان تحویل سند بیمه‌نامه، برای اولین بار با سند خود مواجه گردیده و ما نیز مشاوره خویش را بر اساس سند موجود به ایشان ارائه می‌نماییم، یکی از زمان‌های مناسب جهت ارائه مشاوره دوباره به مشتری، همین زمان می‌باشد. البته زمان‌های مناسب دیگری نیز در طول مدت قرارداد، جهت مشاوره مجدد به بیمه‌گذار وجود دارد. مانند هنگام تمدید برگه اقساط بیمه‌نامه، دریافت وام، ایجاد تغییرات در سند بیمه‌نامه و ...

امید است این مجموعه با ارائه آموزش‌های کاربردی در زمینه شناخت و مشاوره اصولی و فنی بیمه‌های زندگی به نمایندگان و بیمه‌گذاران محترم، بتواند گامی مؤثر در جهت توسعه پایدار طرح ارزشمند بیمه زندگی بردارد.

 

آذر ۱۳۹۸ تهران / مجموعه موج چهارم

دیدگاه خود را بنویسید

خدمات انتشارات گیوا